Jestem świrem

blog niecodzienny

Przyniosło z przedszkola

Ile razy słyszeliście (także z własnych ust) sakramentalne “przyniosła(ósł) z przedszkola”? Będę strzelał: kilka?
Jak to jest, że każde dziecko przynosi coś z przedszkola przy czym żadne niczego nie zanosi?

Ta formułka z kilkudziesięcioletnią tradycją powraca stale i wciąż. Kiedy tylko nasze dziecko zachoruje na jakąkolwiek chorobę zakaźną, odpowiedź jest zawsze taka sama: przyniosło z przedszkola! Gdy na rodzinnym przyjęciu nasza latorośl zamiast piosenką lub wierszykiem “popisze się” wiązanką mocno niecenzuralnych słów, czerwoni ze wstydu tłumaczymy to zachowanie czym? Oczywiście, że  zgubnym wpływem przedszkola! A jak sprawy się mają, kiedy odwiedzi nas koleżanka ze swoją pociechą a nasze własne – do niedawna jeszcze grzeczne dziecko – samo wymierzy karę cielesną na współtowarzyszu zabawy? Tak, temu winne jest również przedszkole.

Jeśli zatem nasze dzieci wszystko co przykre, kłopotliwe i złe przynoszą a nikt tam niczego podobnego nie “zanosi” to skąd to wszystko się bierze? Kochani rodzice… Zastanówcie się, czy Wasze ukochane dzieci nie są dawcami a nie tylko biorcami tego przedszkolnego zła. Porozmawiajcie o zachowaniu córeczki lub synka z wychowawcami. Zainteresujcie się jak układa się z koleżankami i kolegami, przychodźcie na zebrania do przedszkola, słuchajcie dzieci po ich odebraniu, oglądajcie i doceńcie to, czego się Wasze dzieci nauczyły i co własnoręcznie udało im się zrobić. Nie traktujmy przedszkola jako jedynie obciążenia domowego budżetu i kilku godzin “wolnego od dziecka w czasie dnia”. Niech dzieciaki czują się docenione i ważne w naszym życiu – może kiedyś będzie im łatwiej, niż niektórym z nas.

KOMENTARZE:

:-)) ładne, dziecko wszystko przynosi z przedszkola, nic nie zanosi, to święta prawda ……
~aeiou 2011-09-28 00:43

tak, przynaję, my tez wynosimy i wnosimy z/do przedszkola, ale i tez rozmawiamy duużo, stosujemy się często do rad super niań, a i tak jest ciężko z tym wychowaniem, tj. Ponosimy porażki, albo ręce nam opadają kiedy …
~Joan 2011-09-28 11:57

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o